Aborjinler Aktiffelsefe’de

Arabaları, cep telefonları, saatleri olmadan, canlı ve cansız her şeyin bir parçası oldukları anlayışıyla, rekabet ve kuşku duygularının bulunmadığı bir yaşam sürdüren Aborjinler, Aktiffelsefe Karşıyaka Şubesi’nin bu haftaki konferansında, tüm yönleriyle ele alınacak.

Avustralya yerlileri Aborjinlerin sosyal ve kültürel yapıları, doğayla uyum içindeki geleneksel yaşam tarzları, inançları, Aktiffelsefe Karşıyaka Şubesi Uygarlıklar Atölyesi konferans serisi kapsamında  irdelenecek. Aktiffelsefe Karşıyaka Şube Başkanı Filiz Kartal’ın 4 Şubat Cumartesi günü saat 17.00’de vereceği konferansı izleyenler, Aborjinlerin umut, iyimserlik ve sevgi dolu dünyalarına adım atma fırsatı bulacak.

Filiz Kartal, “Uzak ülkeden gelen bilgelik: Aborjinler” adlı konferansla ilgili verdiği bilgide “Aborjinler, dünyanın bir ucunda, bilim ve teknolojiden uzak, ilk yaradılıştan bugüne, kültürlerini masallar ve öykülerle taşıyarak varlığını sürdüren bir toplum. Düş Zamanı dedikleri yaratılış öyküleri, yeryüzünde yaşanagelmiş insanın arayışını ve yolculuğunu anlamak açısından, güncel insana apayrı bir bakış açısı veriyor. Aynı zaman aralığında, aynı gezegende varlığını sürdüren insanlar olarak birbirimizden öğreneceğimiz ne çok şey olduğunu fark ettiğimiz bir yolculuk olacak” dedi. Kartal, bütün evrenle bağlantı duygusunu, Aborjin kültürü aracılığıyla keşfedebilmek için Karşıyakalıları ve bu kültüre ilgi duyan herkesi konferansa davet etti.

Felsefi, kültürel ve hümanist değerler üzerine kurulmuş bir organizasyon olan Aktiffelsefe, bireyin ve toplumun gelişimi için bugüne kadar çok sayıda kültürel, sosyal ve felsefi etkinlik gerçekleştirmiştir. Bu etkinliklerin tamamı gönüllülük ilkesiyle yapılıyor.

Kaynak: http://www.medyaege.com.tr/aborjinler-aktiffelsefede-35894h.htm

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*