Anasayfa 3 Geçmiş Etkinliklerimiz 3 Müzede Felsefe ve Aktiffelsefe 30.yıl kutlaması gerçekleştirildi.

Müzede Felsefe ve Aktiffelsefe 30.yıl kutlaması gerçekleştirildi.

Kültürel, felsefi, sosyal ve ekolojik çalışmalarla; topluma gönüllü katkılarıyla öne çıkan Aktiffelsefe Kültür Derneği, İzmir Tarih ve Sanat Müzesinde,  23 Kasım 2019 saat 14.00 de başlayan, MÜZEDE FELSEFE ve 30.YIL KUTLAMA Etkinliği ile Dünya Mirasımız Karikatür Sergisi açılışını da yaparak İzmirlileri felsefe, tarih, mitoloji ve sanatla buluşturdu;400’un üstünde katılımcının yoğun ilgisi ile yapılan açılış, İzmir’in böyle etkinliklere olan özlemini gösterdi.

Müze Müdürü Hünkar KESER ve Aktiffelsefe yöneticilerinin işbirliği ile oluşturulan etkinliğin İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından da destek gördüğü belirtildi.

Ayrıca Devlet Opera Bale (DOB) Müdürlüğü, üç sanatçı ile destek vererek, açılışa yüksek sanatsal boyut kattılar. Opera Sanatçıları; Soprano Beste GÜLER ASLAN, Tenör Burak DABAKOĞLU ve Nadya GOLUB GÖNEN operanın sevilen eserleri, Müzedeki tarihi eserlerin eşliğinde sunmaları etkileyici bir ilham kaynağı oldu.

Ege Turizm Dernekleri Yönetim Kurulu Başkanı Özer MUMCU, Devlet Opera ve Balesi Hüseyin GENÇ ve Eski Müze Müdürü Hasan KARA’nın da katılarak desteklediği MÜZEDE FELSEFE Etkinliği, tüm yıl boyunca, her ayın ilk Cumartesi günü, saat 14 de başlayacak etkinliklerle devam edecek. Her ay farklı bir uygarlığın kültür ve sembollerinden örneklerin anlatılacağı etkinlikte seçilen konular da oldukça ilginç; İskandinav, Japon, Gılgamış, Antik Yunan, Mısır ve Aztek Mitolojilerinden örnekler olacak. Gördüğü ilgiye bakılırsa yıl boyunca İzmir Tarih ve Sanat Müzesinde oldukça hareketli; kültür, sanat, tarih ve mitoloji dolu bir yıl olacak gibi görünüyor.

Aktiffelsefe Kültür Derneği yetkilileri amaçlarının,  sahip olduğumuz kültür ve tarihi değerleri, felsefi birikimleri halkımızla etkin bir şekilde paylaşmak, müzelerimize ve tarihimize ilgiyi artırmak için çalışmalar yapmak olduğunu açıklamışlardır. İzmir’deki Aktiffelsefe Kültür Derneği 4 şubesinin işbirliği ile tamamen gönüllü çabalarıyla gerçekleştirilen faaliyet, tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmakta olan DÜNYA FELSEFE GÜNÜNE denk getirilerek, bu günün önemi de vurgulanmış oldu.  Felsefi, kültürel ve gönüllü bir sivil toplum kuruluşu olarak kuruluşumuzun 30. yılında böyle bir etkinliği organize ederek halkımıza ulaşmanın heyecanı ve sevinci içinde olduklarını belirten Aktiffelsefe Kültür Derneği yetkilileri, 30 senedir yaptığımız felsefe, kültür ve gönüllülük alanındaki çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceklerini belirttiler. 

Açılışta Kokteyl, DOB sanatçılarından opera eserlerinden oluşan bir müzik dinletisi, Dünya Mirası konulu karikatür sergisi ve Dünya Felsefe Günü nedeniyle kısa felsefe konuşmalar gerçekleştirildi. Aktiffelsefe Kültür Derneği Genel Başkanı Oya UYSAL yaptığı açılış konuşmasında; “Müzelerin bize göktekini ve yerdekini hissettirdiğini” söyledi ve etkinliğin organizasyonunda yer alan tüm kurum, kuruluş ve Aktiffelsefe üyelerine teşekkür etti. İzmir Tarih ve Sanat Müdürü Hünkar KESER “Dünyamız için, insanlık için ve hatta hayvanlar için kültür, sanat ve felsefeyi hep birlikte aktarmaya çalışacaklarını” ifade etti. Aktiffelsefe Güzelyalı Şubesi Başkanı Karen BEKTAŞ, “Felsefe, bilgeliğe duyulan aşktır. İnsan zihnini kullanmaya başladığından beri sorgular. Hayatın anlamını keşfetmek için yaşam sanatını geliştirir. Düşündüğümüz, sevdiğimiz ve yaptığımız şeylerin örtüşmesi bilgeleştiğimiz anlamına gelir” dedi. Karşıyaka Şubesi Başkanı David İSRAEL konuşmasında, “Tarih içinde felsefe okullarının bazı özellikleri olduğunu; bu okullarda diploma, mesleki bir eğitim ya da eğitim süresinin olmadığını, ömür boyu sürdüğünü, öğrencilerin kibir, kıskançlık, tembellik gibi kusurları yenmesi için belli disiplinler uygulandığını, öğrencilerin insanın ve doğanın yasalarını araştırdıklarını ve öğrendiklerini yaşama uygulamaya çalıştıklarını” ifade etti. Alsancak Şubesi Başkanı Ahmet DİLDAN ise “Mitolojinin her bir bireyin bilincinin derinliklerine imgeler ve sembollerle işlenmiş olan, kendini tanıma yolunda bilgeliği arayan filozof adayına bu hayatta yürümesi gereken yolu gösteren insanlığın ortak hafızası olduğunu” belirtti. Aktiffelsefe Ege Bölgesi Koordinatörü Filiz KARTAL ise İzmirlileri Mayıs ayına kadar sürecek etkinliklere davet etti.  Ayrıca müze içindeki eserleri gezen katılımcılara eserlerin anlamları ve uygarlıkları hakkında da kısa bilgi veren Aktiffelsefeliler, her ayrıntıyı düşünerek planlamış ve organize olmuşlardı.

Her ay düzenli olarak planlanan MÜZEDE FELSEFE etkinliğinde;

Çeşitli uygarlıkların replika örneklerinden oluşan görme engelliler için özel olarak üretilmiş Tarihe Dokunuş Sergisi,

Çocuklarla Felsefe Atölyesi de farklı uygarlıklar ve mitolojileri üzerine söyleşilere ek olarak planlanmıştır.Yedi ay boyunca sürecek bu çalışmalardan yararlanmak isteyenlerin, her ayın ilk Cumartesi günü, saat 14.30-16.00 arasını takvimlerine kaydetmeleri önerilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*